MMA02040C1500FB300
Mfr.Part #
MMA02040C1500FB300
Description
RES SMD 150 OHM 1% 0.4W 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
200V
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated AC :
200V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Diameter :
1.4mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Operating Supply Voltage :
200V
Construction :
Cylindrical
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Resistance :
150Ohm
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Composition :
Thin Film
Published :
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
400mW
Size Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
No
Vishay MMA02040C1500FB300
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MMA - Professional Series, Thin Film, 150Ohm, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C