MMA02040C1211FB300
Mfr.Part #
MMA02040C1211FB300
Description
RES 1.21K OHM 1% 2/5W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Construction :
Cylindrical
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Operating Supply Voltage :
200V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
1.21kohm
Diameter :
1.4mm
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
150V
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Power Rating :
250mW
Published :
Vishay MMA02040C1211FB300
FIXED RESISTOR MMA - Professional Series, Thin Film, 1.21kOhm, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C