MMA02040C1200FB300
Mfr.Part #
MMA02040C1200FB300
Description
RES SMD 120 OHM 1% 0.4W 0204
Stock
5
In Stock :
5
Operating Supply Voltage :
200V
Construction :
Cylindrical
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Number of Terminations :
2
Size Code :
1406
Max Power Dissipation :
400mW
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Tin
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated AC :
200V
Resistance :
120Ohm
Published :
2017
MELF, 0204
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Factory Lead Time :
11 Weeks
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Weight :
21.99923mg
Surface Mount :
yes
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Military Standard :
Not
Diameter :
1.4mm
Voltage - Rated DC :
200V
Power Rating :
250mW
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Radiation Hardening :
No
Mounting Feature :
Surface Mount
Vishay MMA02040C1200FB300
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MMA - Professional Series, Thin Film, 120Ohm, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C