MMA02040C1182FB300
Mfr.Part #
MMA02040C1182FB300
Description
RES 11.8K OHM 1% 2/5W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Supply Voltage :
200V
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
11.8kOhms
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Military Standard :
Not
MMA - Professional
Length :
3.6mm
2
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
Diameter :
1.4mm
Max Operating Temperature :
125°C
Vishay MMA02040C1182FB300
MMA - Professional Series, Thin Film, 11.8kOhms, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C