MM4XP-D DC100/110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MM4XP-D DC100/110
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 7A 110V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Current :
22mA
Contact Rating (Current) :
7A
Feature :
Diode
Operating Temperature :
-10°C~55°C
Coil Voltage :
110VDC
Operate Time :
50ms
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Coil Resistance :
4.5kOhms
Factory Lead Time :
2 Weeks
Must Release Voltage :
11VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Socketable
Release Time :
100ms
Contact Material :
Silver (Ag)
Switching Voltage :
250VAC 250VDC -Max
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
MM
Termination Style :
Plug In, 15 Pin (Octal)
Packaging :
Bulk
Coil Type :
Non Latching
Must Operate Voltage :
77VDC