MM3Z18VT1
Mfr.Part #
MM3Z18VT1
Package / Case
SC-76, SOD-323
Description
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323
Diodes - Zener - Single
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Elements :
1
Diode Type :
ZENER DIODE
Working Test Current :
5mA
Terminal Finish :
TIN LEAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Power Dissipation-Max :
0.2W
Pbfree Code :
No
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 12.6V
Terminal Form :
Gull wing
Qualification Status :
COMMERCIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage Tol-Max :
6.41%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
18V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Reference Voltage :
18V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Configuration :
Single
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Power - Max :
200mW
Impedance-Max :
45Ohm
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±6%