MM-422-100-2A3-8100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MM-422-100-2A3-8100
Manufacturer
AirBorn
Description
D-SUB, RCPTL, .050", 4ROW, 100PO
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Brand :
Termination Style :
Solder Cup
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Contact Material :
Brass
Tradename :
M Series
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Wire Gauge :
24 AWG
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination :
Solder Cup
Gender :
FEMALE
Primary Material :
Metal
Material Flammability Rating :
Contact Finish Thickness :
50.0µin (1.27µm)
Package :
Bulk
Contact Type :
Signal
Contact Form :
Shell Material, Finish :
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Product Status :
Active
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
CABLE
Ingress Protection :
Features :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Rows :
4 Row
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Positions :
100 Position
Product :
Connectors
Voltage Rating :
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Mounting Angle :
Straight
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Color :
Contact Finish :
Gold
RoHS :
Details
Series :
MM
Backset Spacing :
Datasheets
MM-422-100-2A3-8100
Introducing D-Sub Connector Assemblies AirBorn MM-422-100-2A3-8100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, MM-422-100-2A3-8100 pinout, MM-422-100-2A3-8100 datasheet PDF, MM-422-100-2A3-8100 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies AirBorn MM-422-100-2A3-8100 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MM Series D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets 100 Position-Position Female Signal Solder Cup 0.050 Pitch x 0.050 Row to Row Free Hanging (In-Line) Brass Gold Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
MM-422-100-2A3-8100 Overview
MM-422-100-2A3-8100 Features
MM series
MM-422-100-2A3-8100 Applications
There are a lot of AirBorn
MM-422-100-2A3-8100 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP