MM-222-021-2A3-4100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MM-222-021-2A3-4100
Manufacturer
AirBorn
Description
D-SUB, RCPTL, .050", 2ROW, 21POS
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Package :
Bulk
Contact Gender :
FEMALE
Shell Plating :
Nickel
Number of Positions :
21 Position
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Material Flammability Rating :
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Product :
Connectors
Contact Material :
Brass
Insulation Resistance :
5000000000 Ω
Features :
Primary Material :
Metal
Current Rating :
3 A
Pitch :
1.27 mm
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Shell Material, Finish :
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Wire Gauge :
24 AWG
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Type :
Signal
Shell Finish :
Electroless Nickel
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Voltage Rating :
50 V
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mounting Style :
CABLE
Mounting Option 1 :
#2-56
Termination Style :
Solder Cup
Series :
MM
Insulation :
Insulated
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Rows :
2 Row
Body Breadth :
0.298 inch
Total Number of Contacts :
21
Gender :
FEMALE
Contact Form :
Contact Finish Thickness :
50.0µin (1.27µm)
Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Finish :
Gold
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination Type :
Solder Lug
Body/Shell Style :
Receptacle
Color :
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Contact Design :
PREASSEM CONN
Contact Style :
RND PIN-SKT
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Tradename :
M Series
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Depth :
0.289 inch
Terminal Length :
0.11 inch
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
Plating Thickness :
50u inch
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Mounting Angle :
Straight
Rated Current (Signal) :
3 A
Backset Spacing :
Mounting Option 2 :
LOCKING
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Type :
Receptacle
Current Rating (Amps) :
3A
Brand :
Contact Plating :
Gold
Datasheets
MM-222-021-2A3-4100
Introducing D-Sub Connector Assemblies AirBorn MM-222-021-2A3-4100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Receptacle, MM-222-021-2A3-4100 pinout, MM-222-021-2A3-4100 datasheet PDF, MM-222-021-2A3-4100 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies AirBorn MM-222-021-2A3-4100 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP