MLZ1608A2R2WTD25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLZ1608A2R2WTD25
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 500MA 250MOHM SM
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Ratings :
AEC-Q200
HTS Code :
Series :
MLZ
ECCN Code :
EAR99
Rated Current-Max :
0.5A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shielding :
Shielded
DC Resistance (DCR) :
250mOhm
Inductance :
2.2μH
Material - Core :
Ferrite
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mount :
Surface Mount
Current - Saturation :
130mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance Frequency - Test :
10MHz
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Test Frequency :
10MHz
Type :
Multilayer
Construction :
RECTANGULAR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±20%
Published :
Current Rating :
500mA
Special Feature :
DC RESISTANCE IS MEASURED AT : 30%, INDUCTANCE IS MEASURED AT 1 MILLI AMPERE
Datasheets
MLZ1608A2R2WTD25
TDK Corporation MLZ1608A2R2WTD25
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD