MLX91206LDC-CAL-003-RE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLX91206LDC-CAL-003-RE
Manufacturer
Melexis
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
SENSOR CURRENT HALL 10MT AC/DC
Manufacturer :
Melexis
Product Category :
Current Sensors
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Series :
Triaxis®
Sensitivity :
250mV/mT
Number of Channels :
1
Voltage - Supply :
5V
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Frequency :
DC~90kHz
Current - Sensing :
10mT
Mounting Type :
Surface Mount
Polarization :
Bidirectional
Linearity :
±0.5%
Output :
Ratiometric, Voltage or PWM (Selectable)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Supply Current :
12mA
Mount :
Surface Mount
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
For Measuring :
AC/DC
Accuracy :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Response Time :
8μs
Introducing Current Sensors Melexis MLX91206LDC-CAL-003-RE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~150°C, Number of Channels:1, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Output:Ratiometric, Voltage or PWM (Selectable), MLX91206LDC-CAL-003-RE pinout, MLX91206LDC-CAL-003-RE datasheet PDF, MLX91206LDC-CAL-003-RE amp .Beyond Current Sensors Melexis MLX91206LDC-CAL-003-RE ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Melexis MLX91206LDC-CAL-003-RE
Triaxis® Series Hall Effect, Open Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -40°C~150°C 5V DC~90kHz 10mT Accuracy-±1% Linearity-±0.5%
MLX91206LDC-CAL-003-RE Overview
For safety reasons, the current sensors are packaged in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages. In order to protect the devices from damage, these current sensors are packaged in the Tape & Reel (TR). Current sensors should not supply more current than 12mA.
MLX91206LDC-CAL-003-RE Features
Moisture Sensitivity Level: 3 (168 Hours)
Operating Temperature: -40°C~150°C
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 5V
Frequency: DC~90kHz
Sensing Current: 10mT
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Package