MLW3025-12DC-1A
Mfr.Part #
MLW3025-12DC-1A
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Contact Current(AC)-Max :
3A
Voltage - Rated AC :
125V
Voltage - Rated DC :
30V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact (DC) Max Rating R Load :
3A@30VDC
Actuator Angle :
24 deg
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Current Rating :
3A
MLW
Contact Function :
ON-(ON)
Illumination Type :
Lamp
Termination :
Solder
Contact Material :
Silver
Depth :
20mm
Illumination Voltage (Nominal) :
12VAC
Max Current Rating :
5A
Published :
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Circuit :
DPDT
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Body Height :
16.1036mm
Contact Resistance :
0.01mOhm
Color - Actuator/Cap :
Red
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Current(DC)-Max :
3A
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Body Breadth :
16.6116 mm
Termination Style :
Solder Lug
Length :
25.5mm
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 18.70mm x 16.70mm