MLW3022-24-PF-1A
Mfr.Part #
MLW3022-24-PF-1A
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Current Rating :
3A
Actuator Type :
Paddle - Illuminated
Contact Plating :
Silver
Illumination Type :
LED
Voltage - Rated AC :
125V
Solder
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Illumination Voltage (Nominal) :
24VAC
Housing Material :
Stainless Steel
Solderability :
Hand
10,000 Cycles
Termination Style :
Solder Lug
Body Height :
16.1036mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Contact Resistance :
0.01mOhm
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
Contact Current(DC)-Max :
3A
Color :
Black
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Additional Feature :
24 VOLT LAMPS
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Insulation Resistance :
200000000Ohm
Actuator Angle :
28 deg
Body Length or Diameter :
16.9926mm
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Body Breadth :
16.6116 mm
Voltage - Rated DC :
30V
Color - Actuator/Cap :
Green
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Length - Termination :
0.157 inch
Packaging :
Bulk
Published :
Actuator Length :
0.611 inch
Contact Current(AC)-Max :
3A