MLW3022-12-PB-1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLW3022-12-PB-1A
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Series :
MLW
Illumination Voltage (Nominal) :
12VAC
Current Rating :
3A
Switch Function :
On-On
Actuator Length :
0.611 inch
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Contact Current(DC)-Max :
3A
Termination :
Solder
Additional Feature :
12 VOLT LAMPS
Actuator Marking :
No Marking
Body Breadth :
16.6116 mm
Voltage - Rated DC :
30V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length - Termination :
0.157 inch
Insulation Resistance :
200000000Ohm
Mechanical Life :
30,000 Cycles
Electrical Life :
10,000 Cycles
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Plating :
Silver
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Actuator Angle :
28 deg
Illumination Type :
Illuminated
Actuator Type :
Paddle - Illuminated
Mount :
Panel, Snap in
Housing Material :
Stainless Steel
Contact Current(AC)-Max :
3A
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Terminal Material :
Copper
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Contact Resistance :
0.01mOhm
Circuit :
DPDT
Body Height :
16.1036mm
Color - Actuator/Cap :
White
Termination Style :
Solder Lug
Illumination Type, Color :
Incandescent, White
Pbfree Code :
yes
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Solderability :
Hand
Body Length or Diameter :
16.9926mm