MLW3013-24DG-1A
Mfr.Part #
MLW3013-24DG-1A
Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Body Breadth :
16.6116 mm
Published :
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Color - Actuator/Cap :
Blue
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Contact Current(DC)-Max :
3A
Illumination Type :
LED
Current Rating :
3A
Solderability :
Hand
Voltage - Rated DC :
30V
Circuit :
SPDT
Contact Current(AC)-Max :
3A
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator Length :
0.213 inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
Body Height :
16.1036mm
Housing Material :
Stainless Steel
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Switch Function :
On-Off-On
Illumination Voltage (Nominal) :
24VAC
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Body Length or Diameter :
16.9926mm
Actuator Marking :
No Marking
Contact Plating :
Silver
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Additional Feature :
24 VOLT LAMPS
Length - Termination :
0.157 inch