MLW3012-24-RF-1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLW3012-24-RF-1A
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Additional Feature :
24 VOLT LAMPS
Illumination Voltage (Nominal) :
24VAC
Illumination Type :
LED
Body Height :
16.1036mm
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Actuator Marking :
No Marking
Voltage - Rated DC :
30V
Insulation Resistance :
200000000Ohm
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
Circuit :
SPDT
Actuator Length :
0.213 inch
Contact Current(AC)-Max :
3A
Pbfree Code :
yes
Body Breadth :
16.6116 mm
Housing Material :
Stainless Steel
Terminal Material :
Copper
Mechanical Life :
30,000 Cycles
Color - Actuator/Cap :
Green
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Current Rating :
3A
Voltage - Rated AC :
125V
Body Length or Diameter :
16.9926mm
Termination Style :
Solder Lug
Contact Plating :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Contact Current(DC)-Max :
3A
Electrical Life :
10,000 Cycles
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
Contact Resistance :
0.01mOhm
Mount :
Panel, Snap in
Switch Function :
On-On
Actuator Angle :
28 deg
Length - Termination :
0.157 inch
Series :
MLW
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Operating Temperature :
-10°C~50°C