MLVC32V150C550
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLVC32V150C550
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
3225 (8063 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 180V 400A 3225
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
3225 (8063 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ) :
180 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Maximum AC Volts :
115 V
Energy :
3.6J
Subcategory :
Varistors
Height :
2.5 mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Termination Style :
SMD/SMT
Peak Surge Current :
400 A
Series :
MLVC
Product :
MLV
Width :
6.3 mm
Current - Surge :
400 A
Type :
High Energy Multilayer Varistor
Varistor Voltage (Min) :
162 V
Surge Energy Rating :
3.6 J
Number of Circuits :
1
Tolerance :
10 %
Maximum DC Volts :
150 V
Capacitance :
550 pF
Clamping Voltage :
317 V
Varistor Voltage :
180 V
Product Status :
Active
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance @ Frequency :
550 pF @ 1 MHz
Varistor Voltage (Max) :
198 V
Length :
8 mm