MLVC22V022C3500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLVC22V022C3500
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 30V 600A 2220
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Surge Energy Rating :
2.5 J
Current - Surge :
600 A
Length :
5.7 mm
Width :
5 mm
Peak Surge Current :
600 A
Varistor Voltage (Min) :
27 V
Mounting Style :
SMD/SMT
Maximum DC Volts :
22 V
Capacitance :
3500 pF
Package :
Digi-Reel?
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Clamping Voltage :
53 V
Tolerance :
10 %
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Maximum AC Volts :
15.6 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Varistors
Varistor Voltage (Typ) :
30 V
Number of Circuits :
1
Type :
High Energy Multilayer Varistor
Capacitance @ Frequency :
3500 pF @ 1 MHz
Varistor Voltage (Max) :
33 V
Height :
2.5 mm
Features :
Product :
MLV
Varistor Voltage :
30 V
Energy :
2.5J
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)