MLS132M100EB1A
Mfr.Part #
MLS132M100EB1A
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 1300UF 20% 100V FLATPCK
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Pitch :
25.4mm
Height :
12.7mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
143mOhm @ 120Hz
Factory Lead Time :
28 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Length :
44.45mm
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Mounting Type :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Capacitance :
1300μF
Radial
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
8.5A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Number of Terminations :
2
Mount :
Chassis Mount
Ripple Current @ High Frequency :
10.1A @ 20kHz
Ripple Current :
8.5A
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
Datasheets
MLS132M100EB1A
Cornell Dubilier Electronics MLS132M100EB1A
MLS 1300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 8.5A 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed