MLRLT219SB5475MTNA01
Mfr.Part #
MLRLT219SB5475MTNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
25V
Subcategory :
Capacitors
Capacitance :
4.7 µF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lead Style :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X5R
Series :
MLRL
Height - Seated (Max) :
Brand :
Thickness (Max) :
0.037" (0.95mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
Applications :
Bypass, Decoupling, Medical, Non-Critical
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Ratings :
Tolerance :
±20%
RoHS :
Details
Base Product Number :
MLRLT21
Features :
Low ESL (Reverse Geometry)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
TAIYO YUDEN MLRLT219SB5475MTNA01
MLRL 4.7 μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)