MLRLT219SB5475KTNA01
Mfr.Part #
MLRLT219SB5475KTNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Brand :
Thickness (Max) :
0.037" (0.95mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
RoHS :
Details
Subcategory :
Capacitors
Failure Rate :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Applications :
Bypass, Decoupling, Medical, Non-Critical
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Features :
Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Base Product Number :
MLRLT21
Capacitance :
4.7 µF
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
X5R
Voltage - Rated :
25V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
MLRL
TAIYO YUDEN MLRLT219SB5475KTNA01
MLRL 4.7 μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)