MLRLE219SC6475MTNA01
Mfr.Part #
MLRLE219SC6475MTNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series :
MLRL
Subcategory :
Capacitors
Voltage - Rated :
16V
Base Product Number :
MLRLE21
Temperature Coefficient :
X6S
Thickness (Max) :
0.037" (0.95mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Bypass, Decoupling, Medical, Non-Critical
Brand :
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Failure Rate :
Capacitance :
4.7 µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±20%
RoHS :
Details
Features :
Low ESL (Reverse Geometry)
TAIYO YUDEN MLRLE219SC6475MTNA01
MLRL 4.7 μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X6S 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 105°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)