MLP821T250EB1A
Mfr.Part #
MLP821T250EB1A
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Aluminum
Description
MLP821T250EB1A
Stock
62
In Stock :
62
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Unclassified
Package / Case :
Aluminum
Lead Pitch :
25.4mm
Ripple Current :
4.9A
Length :
76mm
Life (Hours) :
2000 hours
Max Operating Temperature :
85°C
Termination :
Radial
Width :
44mm
Packaging :
Bulk
Current - Leakage :
2nA
Tolerance :
50%
Capacitance :
820µF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
103mOhm
Voltage - Rated DC :
250V
Height :
12.7mm
Lead/Base Style :
Straight
Datasheets
MLP821T250EB1A
820μF Capacitor 50% Bulk 4.9A 25.4mm Aluminum
MLP821T250EB1A Overview
For 103mOhm to fully function, the equivalent series resistance has to be provided.An electrical current - leakage of 2nA is fed into the circuit.Voltage - Rated DC - is 250V.
MLP821T250EB1A Features
a current - leakage of 2nA
voltage - Rated DC of 250V