MLP2520W4R7MT0S1
Mfr.Part #
MLP2520W4R7MT0S1
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
FIXED IND 4.7UH 1.2A 195MOHM SMD
Fixed Inductors
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance :
4.7μH
Test Frequency :
2MHz
Special Feature :
DCR MEASURED AT 30% TOLERANCE
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Tolerance :
±20%
Published :
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Current Rating :
1.2A
DC Resistance (DCR) :
195mOhm Max
Number of Terminations :
2
Inductance Frequency - Test :
2MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Shielding :
Shielded
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Construction :
RECTANGULAR
Lifecycle Status :
EOL ANNOUNCED (Last Updated: 1 month ago)
Datasheets
MLP2520W4R7MT0S1
TDK Corporation MLP2520W4R7MT0S1
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD