MLO36-12IO1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLO36-12IO1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MODULE AC CTLR 1200V KAMM-MODUL
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Trigger Device Type :
SCR
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1V
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200 V
Min Operating Temperature :
-40 °C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
35
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Surface Mount :
No
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State :
1.2kV
Max Operating Temperature :
125 °C
Desc. of Quick-Connects :
On-State Current-Max :
18000A
JESD-609 Code :
e4
Pin Count :
3
Holding Current-Max :
100 mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
28A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Chassis Mount, Screw
RMS Current (Irms) :
28A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Elements :
1
Product Status :
Obsolete
Qualification Status :
Not Qualified
IXYS Corporation
Reach Compliance Code :
not_compliant
Package Shape :
RECTANGULAR
RoHS :
Compliant
Base Product Number :
MLO
Number of Terminals :
3
Series :
Package / Case :
Module
Case Connection :
Isolated
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1 V
HTS Code :
Reverse Voltage :
1.2kV
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
390 A
Desc. of Screw Terminals :
Package :
Bulk
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
JESD-30 Code :
R-XUFM-T3
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN ANTI-PARALLEL DIODE
Current - On State (It (AV)) (Max) :
18A
Published :
Number of Pins :
4
DC Gate Trigger Current-Max :
65 mA
Hold Current :
100mA
Leakage Current (Max) :
5mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
100mA
Structure :
1-Phase Controller - SCR/Diode
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
65mA
Terminal Position :
UPPER
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
360A 390A
RMS On-state Current-Max :
28 A