MLL1.4KESD15C/TR
Mfr.Part #
MLL1.4KESD15C/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-213AA
Datasheet
Download
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Polarity :
Unidirectional
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11.98A
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-213AA
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Series :
1.4KESD
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
33.4V
Supplier Device Package :
Microchip
Product Category :
Bidirectional Channels :
1
Product Type :
TVS Diodes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
1400W (1.4kW)
Type :
Zener
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V