MLG1005S0N9CT000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLG1005S0N9CT000
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 0.9NH 1A 100 MOHM SMD
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Type :
Multilayer
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Test Frequency :
100MHz
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
10GHz
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.2nH
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Number of Functions :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Special Feature :
INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.2 NANO HENRY
Case Code (Imperial) :
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Published :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Series :
MLG
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Inductance :
0.9nH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
HTS Code :
Material - Core :
Ceramic, Non-Magnetic
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Current Rating :
1A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Rated Current-Max :
1A
Shielding :
Unshielded
Datasheets
MLG1005S0N9CT000
TDK Corporation MLG1005S0N9CT000
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD