MLG1005S0N8CT000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLG1005S0N8CT000
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 0.8NH 1A 100 MOHM SMD
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
10GHz
Packing Method :
TR, 7 INCH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Multilayer
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Rated Current-Max :
1A
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
MLG
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
1A
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Material - Core :
Ceramic, Non-Magnetic
Special Feature :
INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.2 NANO HENRY
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Published :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
0.8nH
Test Frequency :
100MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Tolerance :
±0.2nH
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
No
Datasheets
MLG1005S0N8CT000
TDK Corporation MLG1005S0N8CT000
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD