MLG0603S1N5CT000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLG0603S1N5CT000
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5NH 550MA 150MOHM SM
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Multilayer
Rated Current-Max :
0.55A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Test Frequency :
100MHz
Series :
MLG
Current Rating :
550mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
9GHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Quality Factor-Min (at L-nom) :
4
Special Feature :
INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.2 NANO HENRY
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Ceramic, Non-Magnetic
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Q @ Freq :
4 @ 100MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Inductance :
1.5nH
Tolerance :
±0.2nH
Height Seated (Max) :
0.013 0.33mm
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packing Method :
TR
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Application :
RF INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
HTS Code :
Datasheets
MLG0603S1N5CT000
TDK Corporation MLG0603S1N5CT000
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD