MLG0603Q6N2S
Mfr.Part #
MLG0603Q6N2S
Description
FIXED IND 6.2NH 250MA 550MOHM SM
Tape and Reel (TR)
Max DC Current :
250mA
Q @ Freq :
5 @ 100MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
300μm
Height Seated (Max) :
0.013 0.33mm
Material - Core :
Non-Magnetic
JESD-609 Code :
e3
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Case Code (Metric) :
Test Frequency :
100MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
5
Depth :
330μm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Q Factor :
5
Frequency - Self Resonant :
4.2GHz
Case Code (Imperial) :
Shielding :
No
Pbfree Code :
yes
DC Resistance (DCR) :
550mOhm Max
Tolerance :
±0.3nH
Inductance :
6.2nH
Series :
MLG-Q
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
250mA
Datasheets
MLG0603Q6N2S
TDK Corporation MLG0603Q6N2S
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD