MLG0603Q2N2S
Mfr.Part #
MLG0603Q2N2S
Description
FIXED IND 2.2NH 500MA 200MOHM SM
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance :
2.2nH
Test Frequency :
100MHz
Military Standard :
Not
Current Rating :
500mA
Shielding :
No
Max DC Current :
500mA
Depth :
330μm
Pbfree Code :
yes
0201 (0603 Metric)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
DC Resistance (DCR) :
200mOhm Max
Series :
MLG-Q
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DC Current :
500mA
Case Code (Imperial) :
Q Factor :
5
Height Seated (Max) :
0.013 0.33mm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
5
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Height :
300μm
Tolerance :
±0.3nH
Q @ Freq :
5 @ 100MHz
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Frequency - Self Resonant :
7.5GHz
Datasheets
MLG0603Q2N2S
TDK Corporation MLG0603Q2N2S
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD