MLG0603P2N1ST000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLG0603P2N1ST000
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.1NH 600MA 100MOHM SM
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
Unshielded
Quality Factor-Min (at L-nom) :
14
Type :
Multilayer
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
2013
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Case Code (Metric) :
0603
Inductance Frequency - Test :
500MHz
Mount :
Surface Mount
Rated Current-Max :
0.6A
Number of Functions :
Inductance :
2.1nH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.3nH
Height Seated (Max) :
0.013 0.33mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
MLG-P
Material - Core :
Non-Magnetic
Frequency - Self Resonant :
8GHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Test Frequency :
500MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Q @ Freq :
14 @ 500MHz
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Current Rating :
600mA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packing Method :
TR, 7 INCH
Datasheets
MLG0603P2N1ST000
TDK Corporation MLG0603P2N1ST000
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD