MLFM25JTD5R10
Mfr.Part #
MLFM25JTD5R10
Package / Case
MELF, 0204
Description
RES, MELF, 0204, 5.1 OHM, 5%, 10
Chip Resistor - Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Series :
MLFM
Size / Dimension :
0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm)
Application :
GENERAL PURPOSE
Mounting Style :
PCB Mount
Failure Rate :
Subcategory :
Resistors
Features :
Pulse Withstanding
Diameter :
1.4 mm
Power (Watts) :
0.4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
3.5 mm
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Power Rating :
400 mW
Package / Case :
MELF, 0204
Resistance :
5.1 Ohms
Tolerance :
±5%
Composition :
Thin Film
Voltage Rating :
200 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
MELF Resistors
Datasheets
MLFM25JTD5R10
MLFM Series, Thin Film, 5.1 Ohms, 0.4W, ±5%, -55°C ~ 155°C