MLFM25JTD3R90
Mfr.Part #
MLFM25JTD3R90
Package / Case
MELF, 0204
Description
RES, MELF, 0204, 3.9 OHM, 5%, 10
Chip Resistor - Surface Mount
Product Status :
Active
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.4W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Diameter :
1.4 mm
Application :
GENERAL PURPOSE
Package :
Digi-Reel?
Features :
Pulse Withstanding
Resistance :
3.9 Ohms
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Voltage Rating :
200 V
Product Type :
MELF Resistors
Series :
MLFM
Power Rating :
400 mW
Package / Case :
MELF, 0204
Ratings :
Failure Rate :
Length :
3.5 mm
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
±5%
Datasheets
MLFM25JTD3R90
MLFM Series, Thin Film, 3.9 Ohms, 0.4W, ±5%, -55°C ~ 155°C