MLFM1FTC300R
Mfr.Part #
MLFM1FTC300R
Package / Case
MELF, 0207
Description
RES, MELF, 0207, 300 OHM, 1%, 50
Diameter :
2.2 mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
1 W
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
MELF, 0207
PCB Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
5.9 mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Working Voltage :
350
Tolerance :
±1%
Resistance :
300 Ohms
Size Code :
207
Package Length :
5.9
Height - Seated (Max) :
Supplier Device Package :
Pbfree Code :
yes
SEI Stackpole Electronics Inc
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
MLFM
HTS Code :
Voltage Rating :
350 V
Datasheets
MLFM1FTC300R
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MLFM Series, Thin Film, 300 Ohms, 1W, ±1%, -55°C ~ 155°C