MLFM1FTC20K0
Mfr.Part #
MLFM1FTC20K0
Package / Case
MELF, 0207
Description
RES 20K OHM 1% 1W MELF 0207
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Series :
MLFM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
MELF, 0207
Pbfree Code :
yes
Resistance :
20kohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Cylindrical
Power Rating :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.087Diax0.232L 2.20mmx5.90mm
Published :
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
MLFM1FTC20K0
FIXED RESISTOR MLFM Series, Thin Film, 20kOhm, ±1%, -55°C~155°C