MLFM1FTC11R0
Mfr.Part #
MLFM1FTC11R0
Package / Case
MELF, 0207
Description
RES, MELF, 0207, 11 OHM, 1%, 50
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
1 W
Power (Watts) :
1W
Voltage Rating :
350 V
Resistance :
11 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
350
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
5.9 mm
Diameter :
2.2 mm
Package / Case :
MELF, 0207
Size Code :
207
Size / Dimension :
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Package Length :
5.9
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
1
Datasheets
MLFM1FTC11R0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MLFM Series, Thin Film, 11 Ohms, 1W, ±1%, -55°C ~ 155°C