MLFA25JTD2K20
Mfr.Part #
MLFA25JTD2K20
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
MELF, 0204
Description
RES, MELF, 0204, 2.2 KOHM, 5%, 1
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Temperature :
70
Rated Power Dissipation (P) :
0.4
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Size / Dimension :
0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm)
Failure Rate :
Number of Terminals :
2
Diameter :
1.7 mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.4W
Supplier Device Package :
Tolerance :
±5%
Product Status :
Active
Package / Case :
MELF, 0204
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Product Type :
MELF Resistors
Technology :
Thin Film
Reference Standard :
AEC-Q200
Application :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Construction :
Cylindrical
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Subcategory :
Resistors
Power Rating :
400 mW
Package :
Digi-Reel?
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package Length :
3.5
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
MLFA
Height - Seated (Max) :
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance :
2.2 kOhms
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Working Voltage :
200
Length :
3.5 mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size Code :
204
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Voltage Rating :
200 V
Datasheets
MLFA25JTD2K20
Stackpole Electronics, Inc. MLFA25JTD2K20
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MLFA Series, Thin Film, 2.2 kOhms, 0.4W, ±5%, -55°C ~ 155°C