MLFA25JTD120R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLFA25JTD120R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
MELF, 0204
Datasheet
Download
Description
RES, MELF, 0204, 120 OHM, 5%, 10
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.4
Voltage Rating :
200 V
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Rated Temperature :
70
Working Voltage :
200
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Package :
Digi-Reel?
Construction :
Cylindrical
Resistance :
120 Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Power (Watts) :
0.4W
Failure Rate :
Product Type :
MELF Resistors
Reference Standard :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Length :
3.5 mm
Diameter :
1.7 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Power Rating :
400 mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Size Code :
204
Number of Terminations :
2
Package Length :
3.5
Number of Terminals :
2
Tolerance :
±5%
Application :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
MELF, 0204
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Subcategory :
Resistors
Technology :
Thin Film
Series :
MLFA
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Datasheets
MLFA25JTD120R
Stackpole Electronics, Inc. MLFA25JTD120R
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MLFA Series, Thin Film, 120 Ohms, 0.4W, ±5%, -55°C ~ 155°C