MLFA25JTD110K
Mfr.Part #
MLFA25JTD110K
Package / Case
MELF, 0204
Description
RES, MELF, 0204, 110 KOHM, 5%, 1
Package / Case :
MELF, 0204
Number of Terminals :
2
Construction :
Cylindrical
Series :
MLFA
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Product Status :
Active
Composition :
Thin Film
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Package Length :
3.5
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
110 kOhms
Size / Dimension :
0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm)
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Style :
PCB Mount
Power (Watts) :
0.4W
Length :
3.5 mm
Ratings :
AEC-Q200
Size Code :
204
Package :
Digi-Reel?
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Reference Standard :
AEC-Q200
WRAPAROUND
Diameter :
1.7 mm
Power Rating :
400 mW
Application :
GENERAL PURPOSE
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Product Type :
MELF Resistors
Technology :
Thin Film
Rated Temperature :
70
Rated Power Dissipation (P) :
0.4
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Voltage Rating :
200 V
Subcategory :
Resistors
Working Voltage :
200
Tolerance :
±5%
Datasheets
MLFA25JTD110K
Stackpole Electronics, Inc. MLFA25JTD110K
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MLFA Series, Thin Film, 110 kOhms, 0.4W, ±5%, -55°C ~ 155°C