MLFA1JTD39R0
Mfr.Part #
MLFA1JTD39R0
Package / Case
MELF, 0207
Description
RES, MELF, 0207, 39 OHM, 5%, 100
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
1 W
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Voltage Rating :
200 V
Size / Dimension :
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Ratings :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Package Length :
5.9
Package :
Digi-Reel?
Working Voltage :
350
Number of Terminals :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height - Seated (Max) :
Product Type :
MELF Resistors
Failure Rate :
Length :
5.9 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Subcategory :
Resistors
Application :
High Power
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Construction :
Cylindrical
Power (Watts) :
1W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size Code :
207
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
MLFA
Reference Standard :
AEC-Q200
Rated Temperature :
70
Diameter :
2.9 mm
Tolerance :
±5%
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Technology :
Thin Film
Package / Case :
MELF, 0207
Rated Power Dissipation (P) :
1
Resistance :
39 Ohms
Datasheets
MLFA1JTD39R0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MLFA Series, Thin Film, 39 Ohms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C