MLFA1JTD2R70
Mfr.Part #
MLFA1JTD2R70
Description
RES, MELF, 0207, 2.7 OHM, 5%, 10
Thin Film
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Resistance :
2.7 Ohms
MLFA
Length :
5.9 mm
FIXED RESISTOR
Product Type :
MELF Resistors
Diameter :
2.9 mm
Failure Rate :
Voltage Rating :
200 V
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Size / Dimension :
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Power Rating :
1 W
Application :
High Power
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Style :
PCB Mount
350
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
Datasheets
MLFA1JTD2R70
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MLFA Series, Thin Film, 2.7 Ohms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C