MLFA1JTD1R50
Mfr.Part #
MLFA1JTD1R50
Description
RES, MELF, 0207, 1.5 OHM, 5%, 10
2
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±5%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Resistors
Digi-Reel?
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Surface Mount
Product Type :
MELF Resistors
Resistance :
1.5 Ohms
Supplier Device Package :
Application :
High Power
Diameter :
2.9 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
1W
Length :
5.9 mm
Voltage Rating :
200 V
Power Rating :
1 W
Size / Dimension :
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Datasheets
MLFA1JTD1R50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MLFA Series, Thin Film, 1.5 Ohms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C