MLFA1JTD10K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLFA1JTD10K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
MELF, 0207
Datasheet
Download
Description
RES, MELF, 0207, 10 KOHM, 5%, 10
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height - Seated (Max) :
Application :
High Power
Length :
5.9 mm
Resistance :
10 kOhms
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Voltage Rating :
200 V
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
1W
Ratings :
AEC-Q200
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Diameter :
2.9 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Composition :
Thin Film
Construction :
Cylindrical
Rated Temperature :
70
Power Rating :
1 W
Series :
MLFA
Rated Power Dissipation (P) :
1
Size / Dimension :
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Package :
Digi-Reel?
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Technology :
Thin Film
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Number of Terminals :
2
Subcategory :
Resistors
Package Length :
5.9
Package / Case :
MELF, 0207
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
350
Size Code :
207
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Type :
MELF Resistors
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Reference Standard :
AEC-Q200
Datasheets
MLFA1JTD10K0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MLFA Series, Thin Film, 10 kOhms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C