MLF1608E6R8JTD25
Mfr.Part #
MLF1608E6R8JTD25
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8UH 15MA 1.3 OHM SMD
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
15mA
DC Resistance (DCR) :
1.3Ohm Max
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Tolerance :
±5%
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Ratings :
AEC-Q200
Inductance :
6.8μH
HTS Code :
Construction :
RECTANGULAR
Series :
MLF
Case Code (Metric) :
Rated Current-Max :
0.015A
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Special Feature :
INDUCTANCE IS MEASURED AT 0.1 MILLI AMPERE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Published :
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
yes
Type :
Multilayer
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Q @ Freq :
35 @ 4MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Test Frequency :
4MHz
Frequency - Self Resonant :
40MHz
Inductance Frequency - Test :
4MHz
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Material - Core :
Ferrite
Datasheets
MLF1608E6R8JTD25
TDK Corporation MLF1608E6R8JTD25
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD