MLF1608DR56KTD25
Mfr.Part #
MLF1608DR56KTD25
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 560NH 100MA 1.05OHM SM
Fixed Inductors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Weight :
3.997283mg
Published :
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
800μm
Frequency - Self Resonant :
170MHz
Shielding :
yes
Max DC Current :
100mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
15 @ 25MHz
Number of Functions :
1
Inductance :
560nH
Series :
MLF
ECCN Code :
EAR99
Q Factor :
15
HTS Code :
Test Frequency :
25MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Resistance (DCR) :
1.05Ohm Max
Termination :
SMD/SMT
Type :
Multilayer
Tolerance :
±10%
Current Rating :
100mA
Special Feature :
INDUCTANCE IS MEASURED AT: 1MA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Case Code (Metric) :
Datasheets
MLF1608DR56KTD25
TDK Corporation MLF1608DR56KTD25
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD