MLF1608A1R0KTA00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLF1608A1R0KTA00
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 50MA 500 MOHM SMD
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Type :
Multilayer
Current Rating :
50mA
Current Rating (Amps) :
50mA
Inductance Frequency - Test :
10MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Width :
787.4μm
Supplier Device Package :
0603 (1608 Metric)
Package / Case :
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Length :
1.6002mm
DC Resistance (DCR) :
500mOhm Max
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Q @ Freq :
35 @ 10MHz
Inductance :
1μH
Test Frequency :
10MHz
Min Operating Temperature :
-55°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
120MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Material - Core :
Ferrite
Series :
MLF
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
MLF1608A1R0KTA00
TDK Corporation MLF1608A1R0KTA00
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD