MLF14JTD240R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLF14JTD240R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
MELF, 0204
Datasheet
Download
Description
RES, MELF, 0204, 240 OHM, 5%, 10
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height - Seated (Max) :
Construction :
Cylindrical
Product Status :
Active
Length :
3.5 mm
Working Voltage :
200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Rated Power Dissipation (P) :
0.25
Technology :
Thin Film
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Voltage Rating :
200 V
Mounting Style :
PCB Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminations :
2
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Diameter :
1.4 mm
Package Length :
3.5
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Application :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
204
Ratings :
Series :
MLF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package :
Digi-Reel?
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
MELF, 0204
Failure Rate :
Features :
Pulse Withstanding
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C