MLF12JTD3K90
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLF12JTD3K90
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
MELF, 0207
Datasheet
Download
Description
RES, MELF, 0207, 3.9K OHM, 5%, 1
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Application :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Voltage Rating :
300 V
SEI Stackpole Electronics Inc
Size Code :
207
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminals :
2
Ratings :
Features :
Pulse Withstanding
Rated Power Dissipation (P) :
0.5
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
Composition :
Thin Film
Resistance :
3.9 kOhms
Surface Mount :
yes
Product Type :
MELF Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Status :
Active
Length :
5.9 mm
Supplier Device Package :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Rated Temperature :
70
Package Length :
5.9
Package :
Digi-Reel?
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Mounting Style :
PCB Mount
HTS Code :
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
Cylindrical
Failure Rate :
Diameter :
2.2 mm
Series :
MLF
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
MELF, 0207
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
Subcategory :
Resistors
Size / Dimension :
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
ECCN Code :
EAR99
Technology :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
300
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
MLF12JTD3K90
Stackpole Electronics, Inc. MLF12JTD3K90
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MLF Series, Thin Film, 3.9 kOhms, 0.5W, 1/2W, ±5%, -55°C ~ 155°C