MLF12JTD39R0
Mfr.Part #
MLF12JTD39R0
Package / Case
MELF, 0207
Description
RES, MELF, 0207, 39 OHM, 5%, 100
Chip Resistor - Surface Mount
Application :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Temperature :
70
Size Code :
207
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Supplier Device Package :
Ratings :
SEI Stackpole Electronics Inc
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Mounting Style :
PCB Mount
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Pulse Withstanding
Factory Lead Time :
10 Weeks
Construction :
Cylindrical
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
2.2 mm
Package / Case :
MELF, 0207
Subcategory :
Resistors
Number of Terminals :
2
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
300
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
5.9 mm
Product Type :
MELF Resistors
Series :
MLF
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Package Length :
5.9
Rated Power Dissipation (P) :
0.5
Technology :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
39 Ohms
Voltage Rating :
300 V
Datasheets
MLF12JTD39R0
Stackpole Electronics, Inc. MLF12JTD39R0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MLF Series, Thin Film, 39 Ohms, 0.5W, 1/2W, ±5%, -55°C ~ 155°C