MLF12JTD24K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLF12JTD24K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
MELF, 0207
Datasheet
Download
Description
RES, MELF, 0207, 24K OHM, 5%, 10
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Temperature :
70
Technology :
Thin Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Rating :
300 V
SEI Stackpole Electronics Inc
Resistance :
24 kOhms
Features :
Pulse Withstanding
Working Voltage :
300
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Diameter :
2.2 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Subcategory :
Resistors
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Package :
Digi-Reel?
Rated Power Dissipation (P) :
0.5
Package Length :
5.9
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminals :
2
Number of Terminations :
2
Failure Rate :
Supplier Device Package :
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Application :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
207
Ratings :
Surface Mount :
yes
Length :
5.9 mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
MLF
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Mounting Style :
PCB Mount
Package / Case :
MELF, 0207
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Product Type :
MELF Resistors
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Composition :
Thin Film
Construction :
Cylindrical
Mounting Feature :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Pbfree Code :
yes
Datasheets
MLF12JTD24K0
Stackpole Electronics, Inc. MLF12JTD24K0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MLF Series, Thin Film, 24 kOhms, 0.5W, 1/2W, ±5%, -55°C ~ 155°C